Članak Vedrane Pribičević sa ZSEMa (aka MissHayek) u Banka magazinu o ovogodišnjoj Nobelovoj. Puno toga pametnog rečeno, vrijedno vaše pažnje.
Par stvari. Teorija igara možda je elitniji dio ekonomske discipline, ali ne mora biti monstruozan. Matematički izgleda zapleteno, ali je u biti elegantan set alata za razmišljanje o problemima svijeta. Most između problema i riješenja. Upravo tako je Roth iskoristio Gale-Shapley algoritam i upravo tako Roth razmišlja o svom radu općenito. Teorija igara je polako ali sigurno postala dio dodiplomskog curriculuma ekonomista. (Vidi pitanje ispod.)
Razlika između teorije igara i klasičnih teorija i alata mikroekonomije nije toliko u matematici, već u uvidu da u standardnom mikroekonomskom problemu (npr. kupovina bureka) najbolje moguće riješenja ovisi samo o vama, vašim željama, vašoj osobnoj potražnji koja ovisi o cijeni i kupovnoj moći, dok u problemima teorije igara najbolje riješenje ovisi ne samo o vama već i o onome što svi drugi oko vas žele i rade. U problemima i situacijama gdje se ne možemo osloniti na cijene da nam signaliziraju tko će dobiti što (npr. alokacija bubrega) stvari postanu komplicirane. Ljudi i dalje žele i trebaju bubrege, ali bez cijenovnog mehanizma da ih alocira, riješenja tko bi trebao dobiti što nisu očita.
Vrijedi naglasati još jednom da je David Gale preminuo 2008 godine, inače bi i on bio dio ove nagrade. (samo je jedna nagrada, svaki je dobio polovicu, ne pojedinačno.) Alvin Roth to dobro zna. Ovdje je njegov rad iz 2008 o povijesti, teoriji i praksi Gale-Shapley algoritma u povodu 85. rođendana Davida Galea.
Ovo je i nagrada koja jasno pokazuje (viče!) da je ekonomija puno više od makroekonomije. Mnogi bi rekli da zapravo i ne postoji makroekonomija kao poseban dio ekonomske znanosti, popur Nobelovca Prescotta, već da je sve to zapravo dio mikroekonomije na agregatnoj razini. Usudio bi se reći da više od polovice ekonomista, iako dnevno možda diskutira o makroekonomiji, uopće se njome ne bavi u svojim istraživanjama.
Ovogodišnji dobitnici su odličan primjer toga. Budalaste ideje konceptualnog zbunjenih tipova poput Stevea Keena (nakaradno pod economics misli samo na makroekonomiju i gdje trebate platiti (?!) da bi bili izloženi zrncima beskorisne “mudrosti”) ne zavrijeđuju minutu paženje. Roth, Gale i Shapley su jedna sasvim druga priča. Savršeno uparivanje teorije i čovječanstvu korisne prakse. Za to se i dodjeljuje Nobelova, zar ne?
—————————————————————————–
Da li se Šveđani igraju sa našim umovima kada Nobelova za mir ode EU, a Nobelova iz ekonomije za razumijevanje, između ostalog, problema stabilnog braka, kooperacije i koordinacije? Možda.
Nobel za teoriju igara, stabilne alokacije i dizajn tržišta (bez novca), ali i praksu. Zanimljivo je da Roth ima blog pod imenom Market Design, a nagrada je za Market Design! Prva stvar koju je Roth napravio (osim kave) je izgleda post na blogu kako će blog danas biti u kašnjenju. Jučerašnji post je o Nobelovoj nagradi i konzumaciji čokolade. 😉
Značajno je, što mnogi ističu u ovo kratko vrijeme od kada je Nobelova najavljena, da ove teorije imaju vrlo korisne i praktične primjene. Alvin Roth je mnogo vremena posvetio korištenju ovih teorija i algoritama u riješavanju problema alokacije u stvarnom svijetu. Odličan (!!) članka i intervju o tome sa Rothom ovdje. Slobodno pročitajte to prije bilo čega drugoga. Vrlo informativna stranica o publikacijama Rotha ovdje.
Kratka biografija i odličan pregled istraživanja Lloyd Shapleya je ovdje, via AEA. Kada učite teoriju igara vjerojatno će te se susresti sa konceptima poput Core, Shapley Values i Gale-Shapley Algoritam. Ako znate o problemu stabilnog braka, otprilike znate o čemu se radi. Vidi demonstracije ovdje i ovdje. David Gale je preminuo 2008. Njihov zajednički i originalan rad je ovdje. Btw, da li netko zna za udžbenik/rad o teoriji igara na hrvatskom ili susjednim jezicima?
Možda i nije nevezano da je EU dobila Nobela za mir (svakako politička poruka) a Nobel za ekonomiju duo koji je pridonio našem razumjievanju stabilnog braka i sastavljanju različitih agenata: poslova i radnika, muževa i supruga, doktora i bolnica, bubrega i pacijenata.
Morati ću više razmisliti o tome i povezati te dvije ideje. Alex Tabarrok na MR ima uvod u “Nobel Matching” i više o problemu alokacije bubrega.