Kratki update o biomasi i etanolu kao «obnovljivim» izvorima energije. U prošlom postu sam se samo malo dotaknuo etanola, ali bit će više. Priče se definitivno zakuhtavaju.
Evo sada par zanimljivosti. Kao što je B!K već pisao o Castrovoj kritici korištenja šećerne repe i općenito hrane za gorivo, ja malo proširujem taj događaj. The Economist je šokantno napisao i «heretički» se složio sa Castrom (što ja mislim da se nije dogodilo ikada prije). Cijeli tekst nećete moći pročitati na siteu Economist ako niste pretplatnik, ali zato ga možete ovdje. 😉
Novi broj utjecajnog Foreign Affairs kritizira proizvodnju etanola iz kukuruza, jer bi mogao ‘izgladniti’ siromašne. Svakako si sačuvajte članak dok je još besplatan online. Dva profesora sa Sveučilišta Minnesota objašnjavaju kako “ludilo” za etanolom potražuje sve više i više kukruza za proizvodnju. Visoke cijene nafte (benzina) čine jeftiniji etanol konkurentnim izvorom energije. Takva enormna potražnja zbog etanola dovest će inventar kukuruza do najnižih levela ove godine, iako je 2006 jedna od rekordnih godina po urodu. Naravno, u prehrambenoj industriji dolazi do šoka potražnje. Cijena bušela kukuruza je bila rekordnih $4.38 u Ožujku, najviša u zadnjih 10 godina. Profesori kažu “To možda zvuči kao nirvana za proizvođaće kukuruza, ali teško da je za potrošaće, pogotovo u siromašnim zemljanja u razvoju, koje će biti pogođene dvostrukim šokom ako cijene hrane i nafte ostanu visoke.” Za očekivati je da će nafta ostati skuplja. Visoke cijene kukuruza će nagnati poljoprivrednike da siju više kukuruza i tako će cijena s vremenom pasti donekle, no sije se manje riže i pšenice što će kao posljedicu imati manju ponudu i veće cijene. Najviše će patiti one siromašne zemlje koje su ovisne o uvoz nafte i pate od deficita hrane. Po procjenama UN FAO većina od 82 zemlje sa deficitom hrane uvozi naftu. Svakako pročitajte tekst jer sadži mnoštvo informacija! Koje su to zemlje sa deficitom hrane i problemom gladi pogledajte na ovoj interaktivnoj karti.
Zašto se etanolu i kukuruzu ne piše dobro možete proćitati ovdje. Izgleda da Wall Street postaje skeptičan oko proizvodnje etanola. Visoke cijene kukuruza stavile su pritisak na dobit ADM, najvećeg proizvođaća etanola u Americi. ADM je rekao da je razlog visoke cijene kukuruza, a analitičari su skeptični zbog nadolazeće prevelike ponude u odnosu na potražnju etanola što će spustiti cijene. Glavni problem je nedostatak infrastrukture. Jučer se i UN zabrinuto oglasio po pitanju korištenja izvora hrane kao izvora energije. Visoke cijene hrane kao posljedica toga bi mogle nadoknaditi sve pozitivne efekte na klimatske promjene. Posebno se naglašava potencijalno negativni utjecaj na okoliš (prevelika potražnja za vodom i zemljom) i visoke cijene hrane. Opet cost-benefit analiza, no pitanje kakva. Taj izvještaj dolazi samo par dana nakon što su se “svi dogovorili” u Bangkoku da imamo sredstva i tehnologiju za spriješiti GZ.
Nadalje, ako ste pratili šta od ekonomskih ili financijskih vijesti ovaj tjedan, vidjeli ste da je drugi najbogatiji čovijek na svijetu, one&only Warren Buffet održao svoju godišnju dioničarsku skupštinu. I imao je ponešto za reći po pitanju GZa, etanola i kukuruza. Charlie Munger, njegova desna ruka i dugogodišnji podpredsjednik kaže «Ja mislim da je pokretati automobile na kukuruz jedna od najglupljih ideja.» To je bio njegov odgovor na pitanje o cost-benefit analizi etanola. Rekao je da nema smisla podizati cijene hrane kako bi se uzgajao kukuruz za etanol. Isto vrijedi i za uzgajanje drugih kultura koje se mogu pretvoriti u etanol, primarno cassava u subsaharskoj Africi gdje je glavna hrana 200 milijuna ljudi i plamino ulje u Indoneziji. Za vidjeti je da li će visoke cijene tih roba potaknuti poljoprivrednike u tim zemljama da uzgajaju više, no imajmo na umu da podneblje nije uvijek naklono tim zemljama i poljoprivredi.
Za kraj, u Bonnu se počelo raspravljati o novom protokolu koji bi zamjenio Kyoto koji ističe 2012. Valjda će ovaj biti bolja zamjena i realniji u smisli kako svijet funkcionira. Pratite ta i slična zbivanja na pristranom blogu IHT Business of Green, u izdanju ‘lijevoga’ New York Times. 😉
Sljedeći post je definitivno o Hrvatskim “Gospodarskim Izborima 2007.” Novih događaja ima po toj temi, a blog je ipak o tome u glavnom.