Nadam se da ste imali vremena i bar se malo potrudili prožvakati onaj jednostavni model u zadnjem postu u seriji. Pitanja? (Prvi dio ovdje.)
Cilj nam je razmotriti efekte i ulogu državne potrošnje u ekonomiji. Ovo nije Keynezianski model, ali pomoću njega razmotriti ćemo neke Keynezianske ideje, stare (koje sam ja brendirao kao ‘vulgarne’) i nove (potpuno nezastupljene, nerazmotrene u diskusiji o izlasku iz recesije.)
BDP je pao u drugom kvartalu. Privatna potrošanje se strmoglavila. Stari Keznezijanci, u kratko, vjeruju da u tom trenutku država treba uskočiti sa aktivnom fiskalnom politikom i povećati svoju potrošnju na sve ono što privatni sektor ne kupuje i u što ne investira. I monetarnom naravno. Primjerice, Ratko Bošković u svom komentaru o padu BDPa, a izgleda i u svakom njegovom članku, ne može bez da spomene Keynesa i ideju da država mora aktivno trošiti. Naslovnica Jutarnjeg sa Krugmanom to odlično ilustrira. Znamo da je Krugman stari Keynezijanac. (Nevezano, Jutarnji je dakle Keynezianski nastrojena publikacija? Naslov intervja je ipak malo očajan, “Krugman Hrvatima otkriva kako izaći iz krize“. Kao da hrvatski ekonomisti žive i rade pod kamenom pa im netko izvana treba “otkrivati”.)
No, u teoriji, to nije jedini način na koji država može intervenirati tokom prolongirane recesije, a možda nije ni najpoželjniji. Neki moderni Keynezijanci imaju i ponešto drugačije ideje o ulozi države u ekonomiji.
Zaboravite za sada koji je model ‘ispravan’ ili bolji. Često se o tome raspravlja u javnosti kao o nekakvom proizvoljnom izboru, vjeri ili političkoj ideologiji. Postoji više od jednog načina i modela za razumijeti (makro)ekonomiju i poslovni ciklus. Svaki od njih ima prednosti i mane i sve ih možete naučiti na levelu druge godine fakulteta. Koji je korisniji za razumijevanje recesije na kraju ovisi o stvarnim uzrocima poslovnog ciklusa i u biti kako pojedini model objašnjava i ‘pristaje’ dostupnim ekonomskim podacima.
U toj identifikaciji djelomično i leži problem za Hrvatsku i sve slične zemlje u kojima su dostupne vremenske serije varijabli vrlo kratke. Željko Ivanković stoga s pravom i pesimistično ističe “ne znamo što nam je činiti.”
Moja ideja je da ako već raspravljamo o ulozi države i što treba činiti u recesiji, a fokus je baš na Keynezianskoj politici (zbog ovog ili onog razloga, možda jer je to jedini kontakt sa makroekonomijom u “hrvatskoj stručnoj, znanstvenoj i popularnoj javnosti”) u raspravu ipak uvedemo neke moderne Keynezianske ideje.
Bez pretenzija da je ovo ispravan model za razmišljati o makroekonomskim problemima Hrvatske, možda ipak ima mogućnost za nešto razjasniti, predložiti savjet drugačiji-od-ustaljenih i uvidjeti da ipak ima nešto “što nam je činiti.”
Ponavljanje
Da ukratko ponovimo. Naš se model sastoji od potrošačice Ive, firme Top i države koju predstavlja Slavko. (Sličnost sa stvarnim osobama je puka slučajnost.) Model ima dva perioda, danas i sutra. Odluke glavnih aktera u ekonomiji su dakle intertemporalne.
Iva odlučuje o njenoj ponudi rada i odmoru danas i sutra, a samo danas Iva odlučuje o razini potrošnje i štednje. Ivina odluka o ponudi rada ovisi o tri faktora: realnoj plaći , realnoj kamati
i (cijelo)životnom bogatstvu. Ivina sadašnja potražnja za dobrima ovisi o životnom bogatstvu i realnoj kamatnoj stopi
. Njeno životno bogatstvo određeno je sadašnjim prihodom (od rada i dividende) i sadašnjom vrijednosti poreza. Ivina potražnja za potrošačkim dobrima samo je dio ukupne potražnje.
Top proizvodi output koristeći rad i kapital sa ciljem povećanja profita koji je prihoda vlasnika firme, Ive. Odlučuje o potražnji za radom danas i sutra s obzirom na (marginalnu) produktivnost rada i realnu plaću . Firma također investira u novi kapital danas kako bi proširila proizvodni kapacitet sutra. Odluka o investiciji (firmina potražnja za investicijskim dobrom) ovisi o realnoj kamati, budućoj produktivnosti i neizvjesnosti na tržištu kredita. Porast kamate
dovodi do pada optimalne količine investicija, a ako primjerice padne neizvjesnost na tržištu kredita investicije porastu. Firmina potražnja za investicijskim dobrima je samo dio ukupne potražnje.
Slavko troši na dobra i financira tu potražnju sa porezima
u oba perioda. Uz to može se i zadužiti danas. Obveznice koje izdaje danas Slavko mora isplatiti sutra, sa kamatom. Državna potrošnja, zajedno sa Ivinom i firminom, ulazi u ukupnu potražnju za dobrima.
Ponašanje ta tri aktera u ekonomiji možemo staviti zajedno u dva tržišta, tržište rada danas i tržište dobara danas. Grafički prikaz model u ravnoteži (ispod) sastoji se od dva glavna elementa: (1) sadašnja potražnja i ponuda rada koje određuju realnu plaću i sadašnju zaposlenost
u ravnoteži; (2) potražnja i ponuda outputa određuju ukupni ravnotežni output
i realnu kamatu
.
Efekti privremeno veće državne potrošnje – Potražnja
Koji je utjecaj povećane državne potrošnje, makar i privremene, na ravnotežu realnih varijabli i kako se makroekonomija ponaša, kako dolazi u novu ravnotežu?
Pošto je naš model intertemporalan, tj. ima vremensku dimenziju, uzeti ćemo da privremeno veća državna potrošnja znači veća potrošnja danas, ali ne i sutra. Također, promjena državne potrošnje ima utjecaj na (intertemporalne) odluke Ive i firme što potom utječe na ravnotežu ekonomije.
Porast možemo gledati kroz dva efekta, jedan na potražnju za outputom, drugi na ponudu outputa. Stari Keynezijanci se (uglavnom) koncentriraju na potražnju i pretpostavljaju da se ponuda u kratkom roku ne mjenja. Vidjeti ćemo da nas taj pristup interpretaciji onog Keynesovog multiplikatora može dovesti do pogrešnih, ili barem nepotpunih, zaključaka.
Potražnja države je jedan od tri elementa ukupne potražnje. Ivina i firmina su druga dva. Kad država odluči povećati potrošnju danas dirketno utječe na ukupnu potražnju za dobrima. Direktan efekt je jednak porastu državne potrošnje. No, znamo da država ima proračun koji mora zadovoljiti: na jednoj strani je potrošnja u oba perioda, a na drugoj porez u oba perioda.
Proračun države kaže da sadašnja vrijednost potrošnje mora biti jednaka sadašnjoj vrijednosti poreza. Dakle, porast potrošnje danas znači da porezi
isto moraju porasti, danas ili sutra, da bi financirali tu potrošnju. Ukoliko je država financirala veću potrošnju izdavanjem obveznica, porezi moraju porasti da bi se obveznice otplatile. Ovako ili onako, taj veći porez smanjiti će ukupno bogatstvo Ive i s tako njenu privatnu potražnju. Životno bogatstvo Ive pasti će jednako koliko je i porasla državna potrošnja.
Stoga, ukupna promjena potražnje za dobrima sastoji se od pozitivnog direktnog efekta državne potrošnje i negativnog indirektnog efekta privatne potrošnje. Kad bi stali ovdje u analizi mogli bi izvesti parcijalan multiplikator kao omjer ukupnog rasta potražnje za dobrima i porasta države potrošnje. Keynezijanci ističu da je on “sigurno” veći od 1. U našem modelu za sada on je samo 1.
Ipak, moramo našu analizu dovesti do jednog jedinstvenog kraja i ne stati ovdje. Za sada smo vidjeli utjecaj veće državne potrošnje na potražnju za dobrima. Još preostaje proanalizirati efekte na strani ponude dobara. Tu će nam poslužiti gornji grafikon.
[Ako pomaže, za one ekonomski pismenije, indirektni efekt privatne potrošnje “možemo” odrediti kao negativna granične sklonosti potrošnji pomnožena padom životnog bogatstva, odnosno porastom sadašnje vrijednosti poreza.]
Efekti privremeno veće državne potrošnje – Ponuda
Osim što ignorira negativni efekt viših poreza na privatnu potrošnju kao jednu od posljedica povećane državne potrošnje, osnovna Keynezijanska analiza ignorira i efekt na investicije i intertemporalnu zamjenu pri odličivanju. (Ne zaboravite vremensku dimenziju!)
Prije nego što Slavko odluči povećati potrošnju, ekonomija se nalazi u ravnoteži prikazanoj na gornjem grafu. Nakon povećanja državne potrošnje ukupna potražnja poraste, označena pomakom krivulje potražnje udesno sa
na
u grafu ispod. (Svi ostali efekti prikazani su u tom grafu.)
Pošto je Iva siromašnija zbog toga (viši porezi) odluči da se može manje odmarati i mora više raditi. Krivulja ponude rada se tako pomakne udesno sa na
i zbog toga se krivulja ponude outputa također pomakne udesno sa
na
. Dakle, ponuđena količina rada i outputa su veći.
U novoj ravnoteži ukupni output je veći od starog jer su i ponuda i potražnja pomaknute udesno.
Primjetite da je pomak ponude outputa manji od pomaka potražnje za outputom. To je zato jer privremeni porast državne potrošnje znači relativno mali pad Ivinog životnog bogatstva pa je stoga i efekt na njenu ponudu rada mali. Kao posljedica, realna kamata u novoj ravnoteži je viša. (Da je ponuda outputa gurnuta još više udesno, nova kamata bi mogla biti i niža, naravno ukoliko nije određena nekim faktorima van zemlje.)
Sjetite se da je realna kamata cijena današnje potrošnje izražena budućom potrošnjom. Zbog rasta realne kamate u novoj ravnoteži Iva će dakle zamjeniti buduću potrošnju za sadašnju sadašnju potrošnju za buduću i potrošnja danas će pasti. Također očito je da će kao posljedica rasta kamate investicijska potrošnja isto pasti. Tako, privatna potrošnja i investicije danas istisnute su većom državnom potrošnjom.
Rast kamatne stope također ima posljedice za Ivinu ponudu rada. (Iz grafa vidimo da je funkcija kamate
.) Porast tržišne kamate je zapravo porast cijene sadašnjeg odmora u odnosu na budući. Iva će stoga današnji skuplji odmor zamjeniti za više sutrašnjeg i njena ponuda rada danas dodatno će porasti na
. Vidimo također da je Ivina plaća u novoj ravnoteži niža.
Zaključak
Svi ovi efekti zajedno ukazuju da je ukupni multiplikator državne potrošnje, kao omjer porasta realnog outputa u ravnoteži i porasta državne potrošnje, manji od 1. To je drugačiji zaključak od onog u standardnoj Keynezijanskoj analizi gdje je multiplikator veći od 1: jedna kuna veće državne potrošnje može povećati BDP za više od jedne kune.
Privremeno veća državna potrošnja dakle vodi do višeg ukupnog outputa i zaposlenosti, niže sadašnje plaće i više kamate, ali i ima svoj trošak. Ne možemo dobiti nešto za ništa. Mogućnost države da poveća BDP potrošnjom je ograničena.
Na strani ponude veća državna potrošnja istiskuje privatnu potrošnju i privatne investicije i tako čini multiplikator državne potrošnje manjim od jedan. Zbog veće državne potrošnje Iva konzumira manje, manje se odmara i ima manju plaću. Današnje investicije firme su istisnute, niže, što znači da će budućnosti biti manje kapitala. Drugim riječima, trošak veće države potrošnje je manji proizvodni kapacitet u budućnosti, nego što bi inače bio.
Osnovna, dakle vulgarna, Keynezijanska analiza zanemaruje ove efekte istiskivanja i efekte na strani ponude tržišta dobara. Keynezijanci će (možda) priznati da ovakva nekakva analiza makroekonomije vrijedi na dugi rok, kada su cijene i plaće potpuno fleksibilne. (Naša državna potrošnja je samo privremena doduše.) Njihova ključna ideja je da se ekonomija ponaša drugačije u kratkom roku nego u dugom jer pretpostavljaju da cijene i plaće nisu savršeno fleksibilne u kratkom roku.
Koliko su i da li su cijene “ljepljive” je empirijsko pitanje. Za razumijevanje makroekonomije i njenog ponašanja ključno je uvijek imati na umu (optimalne) odluke i ponašanje potrošača i investitora. Oni vrijede podjednako u kratko i dugom roku.
Ovo je bio ‘samo’ primjer kako model možemo koristiti za analizirati i razmišljati o efektima državne potrošnje. U četvrtom i posljednjem planiranom postu u seriji primjeniti ćemo ovaj model da bi analizirali moderne Keynezijanske ideje oko uzroka recesije, uloge države i što naparaviti za izaći iz nje.
(P.S. Za zainteresirane navesti ću izvore kojima sam se koristio kasnije. Isto, ako primjetite grešku komentirajte.)